سبک زندگی

طرز تهیه پنیر خانگی خوشمزه با چند روش مختلف+ویدیو

طرز تهیه پنیر خانگی چیست؟چطور در خانه پنیر تهیه کنیم؟دستور تهیه پنیر خانگی چیست؟نکات مهم تهیه پنیر صبحانه چیست؟مرحله اول تهیه پنیر خانگی چیست؟طرز تهیه پنیر خانگی با مایه پنیر چیست؟روش تهیه پنیر با سرکه چیست؟روش تهیه پنیر با ماست چیست؟طرز تهیه پنیر خانگی خوشمزه چیست؟طرز تهیه پنیر خامه ای خانگی چیست؟

در ادامه پاسخی جامع به این سوالات خواهیم داد،همراه مجله اینترنتی ماهتوتا باشید.

طرز تهیه پنیر لیقوان لاکتیکی خانگی
طرز تهیه پنیر لیقوان لاکتیکی خانگی با سرکه خانگی خوشمزه فرانسوی خانگی سیاهمزگی با شیر خشک

پنیر یکی از مواد غذایی پر طرفدار و خوشمزه در سراسر جهان است که معمولا به عنوان صبحانه سرو می شود،برای مشاهده این آموزش در ادامه با مجله اینترنتی ماهتوتا همراه باشید.

دستور تهیه پنیر خانگی

مرحله اول تهیه پنیر خانگی

برای تهیه پنیر خانگی باید از شیر خام استفاده شود و نمی توانید از شیر جوشانده شده یا شیر پاستوریزه استفاده کنید. ابتدا شیر را از یخچال خارج می کنیم و در دمای محیط قرار می دهیم تا با دمای محیط یکسان شود.

مرحله دوم طرز تهیه پنیر خانگی

سپس مایه پنیر را به شیر اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم، حالا درب ظرف را می بندیم و به مدت یک ساعت استراحت می دهیم تا شیر غلیظ شود. بعد از گذشت یک ساعت باید شیر ما غلظتی شبیه به ماست پیدا کند.

مرحله سوم تهیه پنیر خانگی

یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم، سپس یک آبکش روی درب قابلمه قرار می دهیم به صورتی که کف آبکشی با کف قابلمه فاضله داشته باشد. داخل آبکش یک پارچه توری می اندازیم، سپس شیر غلیظ شده را داخل توری درون آبکش می ریزیم.

پنیر خانگی
پنیر خانگی

مرحله چهارم طرز تهیه پنیر خانگی

حالا صبر می کنیم تا آب اضافی پنیر خارج شود و داخل قابلمه بریزد، سپس لبه های توری را روی پنیر بر می گردانیم و یک شیء سنگین روی پنیر قرار می دهیم تا پنیر شکل بگیرد. پنیر باید به مدت ۵ تا ۶ ساعت در این حالت بماند تا شکل بگیرد.

مرحله پنجم تهیه پنیر خانگی

پس از اینکه پنیر حالت گرفت،آنرا برش می زنیم و تکه های برش خورده پنیر را به طور کامل در نمک می غلتانیم. حالا آب خارج شده از پنیر که درون قابلمه جمع شده است را داخل ظرفی که برای نگهداری پنیر در نظر گرفته ایم می ریزیم.

مرحله ششم طرز تهیه پنیر خانگی

تکه های پنیر را پس از اینکه در نمک غلطاندیم در آب پنیر قرار می دهیم.بهتر است مقداری نمک هم داخل آب پنیر بریزید تا پنیر طعمش بهتر شود. نکته مهم در این مرحله این است که در این مرحله پنیرهای ما خیلی نرم و لطیف هستند.

مرحله هفتم تهیه پنیر خانگی

اما پس از اینکه چند روز داخل آب نمک بمانند سفت تر می شوند و بافتی مانند پنیر لیقوان پیدا می کنند. نکته دیگر در مورد مصرف پنیر خانگی هم این است که بهتر است حداقل یک ماه پس از درست کردن شروع به مصرف کنید تا از مسمومیت شیر نجوشیده هم خیالتان راحت شود.

نکات تهیه پنیر صبحانه

دستور تهیه پنیر خانگی
دستور تهیه پنیر خانگی

جایگزین مایه پنیر

ممکن است به راحتی نتوانیم مایه پنیر یا قرص پنیر تهیه کنیم. برای همین ما چند جایگزین برای مایه پنیر معرفی می کنیم تا در صورت تمایل از هر کدام که تمایل داشتید استفاده کنید. برای بریدن شیر می توانیم علاوه بر مایه پنیر از سرکه سفید و ماست ترش شده هم استفاده کنیم.

طرز تهیه پنیر خانگی خوشمزه

طرز تهیه پنیر خامه ای خانگی

برای اطمینان از سالم بودن پنیر می‌توانید با کمترین مواد، سالم‌ترین پنیر‌ها را تهیه کنید پنیر به روش‌های متفاوتی تهیه می‌شود.در ادامه  چند نوع روش تهیه پنیر را آموزش داده ایم.

روش تهیه پنیر خانگی با قرص پنیر

طرز تهیه پنیر خانگی تبریز
طرز تهیه پنیر خانگی تبریز

مواد لازم

شیر ۲ لیتر

قرص پنیر یک چهارم قرص

نمک ۱ قاشق چایخوری

آب ۴ قاشق غذاخوری


حتما بخوانید »روغن اکالیپتوس خانگی (طرز تهیه و مواد لازم)


طرز تهیه پنیرخانگی »

شیر را در ظرف استیل ریخته و آن را روی حرارت کم قرار دهید تا گرم شود، ولی نجوشد.

آب، نمک و قرص پنیر را درون یک ظرف استیل بریزید و اجازه دهید تا قرص در آب حل شود.

حرارت شیر باید به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد برسد. دمای آن را با دماسنج یا انگشت تست کنید. انگشت دست کمی گرما را احساس کند کفایت می‌کند.

وقتی دمای شیر به حدود ۴۰ درجه رسید، آن را هم بزنید تا دمای آن در همه جای شیر یکسان شود و سپس گاز را خاموش کنید.

شیر را به مایه موجود در ظرف استیل اضافه کرده و هم بزنید. سپس در ظرف را بگذارید، روی آن را بپوشانید و در یک محل گرم قرار دهید. بعد از یک ساعت روی دلمه‌های تشکیل شده را برش بزنید و دوباره روی ظرف را بپوشانید.

وقتی برش‌ها جمع شد و روی آن‌ها آب زرد رنگی ایجاد شد، پارچه نازکی را درون آبکش قرار داده و دلمه‌ها را به آرامی در آن بریزید. سپس پارچه را دور دلمه‌ها گره بزنید.


حتما بخوانید » پاستا و ماکارونی،طرز تهیه 12 نوع پاستا و ماکارونی


جسم سنگینی را به مدت ۴ تا ۵ ساعت روی پنیر قرار دهید تا آب آن کاملا خارج شود.

سپس پنیر را برش زده و در آب نمک نگهداری کنید.

روش تهیه پنیر خانگی با مایه پنیر

طرز تهیه پنیر خانگی
طرز تهیه پنیر خانگی سالم و خوشمزه با چند روش مختلف

مواد لازم:

شیر ۱ کیلو

مایه پنیر یک دوم قاشق چایخوری

طرز تهیه:

شیر را پس از جوشاندن از روی حرارت بردارید و بگذارید قدری خنک شود. به حدی که دمای آن کمی بیشتر از دمای بدن باشد. سپس مایه پنیر را در آن بریزید و بگذارید تا شیر به پنیر تبدیل شود (زمان لازم جهت تهیه این پنیر ۱۵ دقیقه است).


حتما بخوانید » 13دسر بدون آرد لذیذ،فوری و خوشمزه+طرز تهیه


روش تهیه پنیر با سرکه

طرز تهیه پنیر خانگی سالم و خوشمزه با چند روش مختلف
پنیر خانگی

مواد لازم:

شیر ۲ کیلو

ماست ۱ لیوان

سرکه سفید ۱/۴ لیوان

نمک ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه

ابتدا شیری را که از لبنیاتی خریدید را ۲۰ دقیقه بجوشانید (یعنی از زمان جوشیدن شیر ۲۰ دقیقه بگذرد) سپس ماست را با قاشق هم بزنید و به شیر در حال جوش اضافه کنید بعد سرکه و نمک را اضافه کنید.


حتما بخوانید : آبنبات چوبی خانگی طرز تهیه در 7 مرحله


سرکه را که می‌ریزید شروع می‌کند به بریده شدن چند دقیقه که جوشید تنظیفی را روی سبدی پهن کنید و آن را داخل آن بریزید و در آن را ببندید و روی آن بشقابی قرار بدهید و یک قابلمه‌ای پر از آب که سنگین شده باشد قرار بدهید. تا حدود ۱ ساعت بماند. بعد از این زمان پنیر شما آماده است. سپس داخل آب شیر سرد شده مقداری نمک بریزید و پنیر‌ها را برش بزنید و داخل آن قرار بدهید. هرچه آب با نمک‌تر باشد پنیر شما شورتر می‌شود.

روش تهیه پنیر محلی با ماست

طرز تهیه پنیر خانگی سالم و خوشمزه با چند روش مختلف

مواد لازم:

شیر پرچرب ۲ لیتر

ماست ۱ پیمانه

طرز تهیه :

ابتدا شیر را روی حرارت ملایم قرار بدهید تا کمی بجوشد و سپس ماست را اضافه کنید و کمی هم بزنید سپس بعد از ۱۰ دقیقه شیر کم کم گلوله گلوله می‌شود و در واقع کم کم سفت می‌شود.


حتما بخوانید » طرز تهیه روغن فلفل قرمز تند در 7 مرحله


بلافاصله آن را درون پارچه‌ای توری (تنظیف) که روی صافی قرار داده شده است بریزید تا حسابی آب آن کشیده شود و پارچه را حسابی بپیچید تا آب اضافی نداشته باشد و یک ظرف سنگین روی آن قرار بدهید تا آب آن کشیده شود بعد از ۱ ساعت پنیر شما آماده است از قبل آب جوشیده سرده شده را با نمک مخلوط کرده و پنیر را داخل آن قرار بدهید.

یکی از مهم ترین مواد خوراکی وعده صبحانه برای تمام خانواده های ایرانی استفاده از پنیر است و از انواع آن می‌توان به لیقوان، فتا یا دانمارکی اشاره کرد که دارای مواد مغذی از قبیل انواع ویتامین، فسفر، مواد معدنی، فیبر و آهن بوده و یک منبع بسیار مفید برای تامین پروتئین به شمار می آید.


حتما بخوانید »13 اسموتی خوشمزه+طرز تهیه،برای تقویت سیستم ایمنی بدن


قابلیت هضم آسان، درمان فشار خون بالا، افزایش انرژی، افزایش مواد معدنی و تامین کربوهیدرات از جمله خواص پنیر است  و باید دانست که در هر ۱۰۰گرم پنیر حدود سه گرم کربوهیدرات وجود دارد که موجب عملکرد صحیح سوخت و ساز بدن می‌شود.

۳۳ گرم چربی در هر ۱۰۰ گرم پنیر نهفته است و چربی موجود در پنیر باعث افزایش انرژی می‌شود؛ مقدار ویتامین و مواد معدنی موجود در پنیر همانند یک لیوان شیر است.

ویتامین A

پنیر سرشار از ویتامین‌های مفید از جمله ویتامین A است. محافظت از چشم ها، درمان آسیب‌های پوستی و عفونت تنفسی از جمله خواص این ماده غذایی به شمار می‌آید.

روی

وجود روی به تولید هورمون ها، بهبود ایمنی و سلامت بدن کمک چشم‌گیری می‌کند.

ریبوفلاوین

نام دیگر ویتامین B ریبوفلاوین است که از بهترین منابع تولید انرژی به شمار می‌آید. وجود این ویتامین کمک زیادی به درمان اوتیسم، آب مروارید و میگرن می‌کند و در پنیر به مقدار بسیار زیاد یافت می شود.

سلنیوم

آنتی اکسیدان موجود در پنیر برای جلوگیری از توده‌های سرطانی و درمان دیابت مفید است.

سدیم

این ماده مغذی در بسیاری از لبنیات از جمله شیر وجود دارد. ارزش غذایی این ماده به قدری زیاد است که موجب درمان گرفتگی عضلات، حفظ گلوکز، بهبود عملکرد صحیح قلب می‌شود.

ویتامین B۱۲

وجود این ویتامین نقش مهمی در عملکرد متابولیسم مغز دارد.

فسفر

از مهم‌ترین مواد مغذی در پنیر فسفر است که برای ترمیم مغز استخوان مفید به نظر می‌رسد.

کلسیم

نبود کلسیم کافی در بدن موجب بروز انواع مشکلات از جمله پوکی استخوان ها، شکستگی ناخن، پوسیدگی دندان می‌شود.

ویتامین K۲

به دلیل وجود این ویتامین در پنیر، این خوراکی نقش مهمی در سلامت قلب و عملکرد صحیح منبع ساختار استخوانی دارد.

تقویت استخوان ها و مفاصل، بهبود عملکرد قلب، جلوگیری از توده‌های سرطان، جلوگیری از دیابت، جلوگیری از پوکی استخوان، ساخت ماهیچه، تقویت و حفظ سلامت دندان، کنترل فشار خون، کاهش استرس، درمان میگرن،  رشد و استحکام مو، درخشش پوست، رفع جوش‌های پوستی و  تقویت سلامت ناخن‌ها از جمله خواص پنیر به حساب می آیند. 

مضررات پنیر را بشناسید

_بروز حساسیت نسبت به لاکتوز که موجب اسهال، یبوست، گاز، درد، گرفتگی عضلات، نفخ شکم می‌شود.

_ ایجاد آلرژی به شیر

_افرادی که به شیر حساسیت دارند با مصرف پنیز نیز دچار آلرژی می‌شوند.

_مبتلایان به آلرژی نسبت به لبنیات برای مصرف پنیر به پزشک معالج خود مراجعه کنند.


حتما بخوانید » طرز تهیه خورشت قیمه لاهیجانی با گوشت چرخ کرده


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا